Věřím, že budou moci být vedle sebe

Možná je to divné, že to říkám já, když nejsem teolog, filosof, ale sochař. Říkám to z důvodu, že o této soše přemýšlím už dvacet let. O krásné soše Immacolaty, kterou vytvořil před tři sta lety J.J. Bendl.

Smíření a odpuštění je největší hodnota, kterou po sobě můžeme zanechat. Stojí za to po ní toužit a hledat ji. Nenávist a křivdy se mohou každým malým aktem odpuštění o nějaký díl zmenšit. Za dědictví křivd, které jsme dostali z minulosti nemůžeme. Můžeme jej ale nepředat dál. Prosím, ať může být mariánský sloup postaven, neboť on je symbolem smíření. Pokud bude moci tato krásná, sochařská památka, první barokní socha v Čechách, být obnovena, znamená to opravdu fyzický symbol, že se lidé dohodli, smířili a přijali toto dílo do své pozornosti.

Součástí této události je i obnovení reliéfní sochy kalichu na průčelí Týnského chrámu. Rád bych k tomu přispěl. Nabízím své schopnosti a možnosti při jeho osazení. Stavba lešení by byla velice nákladná. Nabízím, že jej zcela zdarma osadíme s přáteli horolezecky.
Pokud se někdo chce na těchto dvou projektech, které spějí do šťastného bodu realizace podílet, je zván.

Věřím, že se sochařská díla v prostoru Staroměstského náměstí v Praze mohou stát symbolem smíření. Myslím, že tyto památky tvoří umělecký a architektonický celek. Věřím, že bude moci stát vedle sebe Husův pomník, Kalich na průčelí Týna a Mariánský sloup.

Sochař Petr Váňa
22. srpna 2017

Jedna odpověď na “Věřím, že budou moci být vedle sebe”

  1. Plně souhlasim a přeji postaveni sloupu v brzke době Treba to bude vyzva alespon pro vnimajici
    k uvazovani v tomto duchu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *