Kniha: Mariánský sloup v Praze

Autoři: Karel Antonín Kavička a spol.
Nakladatelství: Flétna

Dobrý den,
s radostí Vám sdělujeme, že u příležitosti 1. výročí obnovy Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, 15. srpna 2021, vychází v Nakladatelství Flétna kniha MARIÁNSKÝ SLOUP V PRAZE. Podává ucelenou zprávu o příběhu, ve kterém se potkaly radosti, bolesti a stigmata českého národa. O naději, kterou jeho obnova nese. O kráse prvního barokního sousoší u nás. A o neuvěřitelném úsilí jeho obnovovatelů, jejichž snaha se dlouho jevila jako marná a zbytečná… Úžasný příběh! Staroměstské náměstí v Praze s návratem Immaculaty na sloupu dostalo opět prostor. Jako kdybychom předtím bez Mariánského sloupu hleděli na tu krásu Staroměstského rynku jen jedním okem a nevěděli, že to může být i jinak. A najednou se nám otevřely obě oči… Děkujeme za tu milost!

Pokračovat ve čtení „Kniha: Mariánský sloup v Praze“

Příběh Mariánského sloupu – rozhovor se sochařem Petrem Váňou

Autor: David Černý
Nakladatelství: Grada

O knize

Velký knižní rozhovor Davida Černého se sochařem Petrem Váňou o příběhu Mariánského sloupu.

I. JAK SE ČLOVĚK STANE KAMENÍKEM
II. JAK JSEM SE SŽÍVAL S JANEM JIŘÍM BENDLEM
III. PŘÍBĚH V BOŽÍCH RUKOU
IV. NA POČÁTKU BYL BENDL
V. INDIE
INTERMEZZO: PRVNÍ NEJISTOTY
VI. ČAS SE ZASTAVIL… A OPĚT ROZEBĚHL
VII. SETKÁNÍ S PANNOU MARIÍ
INTERMEZZO 2: DALŠÍ PROTIVENSTVÍ
VIII. VITORCHIANO
IX. RYTÍŘSKÉ KAMENY
X. VELKÝ ZLOM
XI. ZÁVĚREČNÝ BOJ
XII. ANDĚLSKÝ PLÁN

David Černý se svým projektem Miluju Prahu celou dobu sledoval stavbu Mariánského sloupu i předchozí politické dohady a veškeré dění kolem. Na jeho Facebookových stránkách najdete krásné fotografie a videa nejen ze Staroměstského náměstí.

Představení knihy se odehrálo i v živém rozhovoru, který můžete shlédnout zde:

Vše má svůj čas …

Autor: František Reichel
Nakladatelství: Flétna

O knize

Krátce po stržení Mariánského sloupu 3. listopadu 1918 se započalo se sbírkami na jeho obnovu. Iniciátorem těchto snah byl člen III. řádu sv. Františka – Dr. František Nosek.
V roce 1924 přišel biskup Antonín Podlaha s myšlenkou, že odčinit urážku Matky Boží by mohla i výstavba tolika kostelů kolem Prahy, kolik hvězd měla gloriola kolem hlavy Panny Marie. Tato vize se naplnila, výpravně pojatá kniha přináší výčet těchto sakrálních staveb včetně jejich popisu a bohatého obrazového doprovodu a všímá si i mladších katolických sakrálních staveb v Praze. Vydáno ve spolupráci se Sekulárním františkánským řádem.

Možno zakoupit online v nakladatelství Flétna:

ISBN: 978-80-88068-59-4
Pevná vazba, 210 x 210 mm, každý výtisk zabalený ve fólii, křídový papír, barevné foto, 112 stran, 295 Kč

Obrazový průvodce obnovou barokní památky

Autorka: Martina Řehořová
Nakladatel: VirgoArt

O knize

Reprezentativní obrazová publikace na křídovém papíře představí rozsáhlý výběr ze snímků fotografky Martiny Řehořové, které mapují obnovu mariánského sloupu od roku 2008 do současnosti. Autorka zaznamenala například zhotovování podstavce sloupu v italském Vitorchianu, sekání korintské hlavice v ateliéru Petra Váni v Karlíku, transport hotové architektury sloupu po Labi a Vltavě do Prahy, happening na podporu mariánského sloupu, modlitbu smíření na Staroměstském náměstí, dramatické jednání pražského magistrátu, na němž došlo k rozhodnutí o obnově památky a zejména samotnou stavbu mariánského sloupu, jejíž většina se odehrávala v době koronavirové krize. Tyto a mnohé další události jsou uvedeny do kontextu dění a zachycují nejen odhodlání a řemeslnou zručnost tvůrců, ale také všestrannou podporu, které se jim dostávalo ze strany věřících a emoce, které v části české a moravské veřejnosti stavba vyvolala. Kniha tak formou poutavé reportáže dává čtenáři nahlédnout do zákulisí dění kolem obnovy mariánského sloupu. Fotografie jsou doplněny krátkými informativními texty.

Duchovní střed Evropy – Dějiny Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí 1650-2020

Autoři: Petr Blažek a Vojtěch Pokorný
Vydává: muzeum Karlova mostu

O knize

Hlavním tématem nové knihy jsou historické události spojené se vznikem, existencí, stržením a obnovením Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Postaven byl císařem Ferdinandem III. jako poděkování Panně Marii za obranu Prahy před Švédy v roce 1648 a ukončení prvního celoevropského válečného konfliktu. Autoři nevnímají tuto barokní památku pouze jako mimořádné umělecké a urbanistické dílo Jana Jiřího Bendla, ale také jako významný kulturní symbol. Jeho prostřednictvím se dotýkají řady dalších témat, mezi něž patří dobové spory o smysl a výklad českých dějin, role barokního umění, vztah státu a církve, husitský a bělohorský mýtus či náboženské spory. Autoři rovněž osvětlují často tradované mýty, které souvisejí s Mariánským sloupem. Za významnou považují také otázku jeho ikonografie. Součástí knihy je rozsáhlá obrazová příloha, která obsahuje řadu doposud nepublikovaných fotografií. Autoři vycházeli vedle dostupné literatury z mnoha archivních pramenů včetně pozůstalosti prvního předsedy Společnosti pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí architekta Pavla Naumana. Knihu graficky upravil František Štorm. Předmluvu napsal Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský a primas český. Doslov napsal prorektor Univerzity Karlovy prof. Jan Royt. Publikaci lektorovali historici Petr Koura a Jaroslav Šebek.

Úryvek z předmluvy

Vážení čtenáři,
berete do rukou knihu, která vypráví příběh, ale přitom zjistíte, že jste vzali do rukou učebnici novověkých církevních dějin, které se odehrávají na panoramatu dějin našeho hlavního města, naší země, ležící ve středu Evropy, ale která je také křižovatkou velkých světových dějin. Je to příběh o setkání Boha s člověkem, s člověkem, kterého definuje kniha Božího slova: „Jako muže a ženu jej stvořil.“ Příběh o lásce a statečnosti, odvaze a věrnosti, ale je možné říci i o zaťatosti, nenávisti a závisti, ba i velkodušnosti. Zde nehovoří pouze kameny, zde hovoří i lidská srdce a chtějí vám sdělit, co je víra, jakou roli hraje v životě člověka naděje a co je opravdová láska. Láska Boha k člověku a člověka k Bohu, láska člověka k člověku, muže k ženě a ženy k muži, láska matky k dítěti a opravdová synovská vděčnost. Každý z těchto protagonistů napsal svůj příběh nejenom na stránky historie, ale spolu s mistry sochaři a kameníky je vytesal do kamene a do lidských srdcí.

Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup metropolita pražský a primas český