Informace k slavnosti posvěcení Mariánského sloupu 15.8.2020

V 10 hodin bude zahájena slavná bohoslužba v chrámu Matky Boží před Týnem, celebrovaná pražským arcibiskupem a českým primasem Dominikem kardinálem Dukou.

Kvůli aktuální koronavirové situaci je bohužel možné mít v chrámu pouze 500 lidí včetně kněží. Vstup do chrámu bude proto na pozvánky. Pro ostatní zájemce bude mše přenášena na dvě velkoplošné obrazovky na Staroměstské náměstí. Celou slavnost bude také vysílat TV Noe.
Svaté přijímání budou kněží podávat i podél koridorů na náměstí. Podávající na náměstí budou zvýrazněni rozevřenými deštníky s logem Arcibiskupství pražského.

Před 12 hodinou vyjde z chrámu průvod k Mariánskému sloupu, kde bude do středu architektury umístěn obraz Panny Marie Rynecké.

Celou slavnost organizuje Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na jejímž webu se dozvíte další informace.

Těšíme se na všechny příznivce, poutníky a přátele příběhu obnovy této památky, kteří se slavnosti zúčastní.

(foto v záhlaví ćlánku: Martin Frouz)

Socha Panny Marie osazena!

Dnes byl osazen dřík sloupu, hlavice i socha Panny Marie. Vrátila se zpět na své místo po 101 letech, sedmi měsících a jednom dnu.

Osazení středního soklu

Přátelé, dnes jsme postavili na místo velký střední sokl. Kámen před dvanácti lety věnovalo italské město Vitorchiano a řád sester Trapistek, které zde mají klášter. Tenkrát jsme jej v lomu otesali do podoby patky, těla soklu a římsy. Dneska jsme tuto devítitunovou část osadili na své místo na Staroměstském náměstí. A ve čtvrtek budeme pokračovat.
Děkujeme Petr

Přesun sloupu na Staroměstské náměstí

18.5.2020 proběhl přesun dříku sloupu a jeho soklu ze zahrady kláštera a nemocnice sv. Karla Boromejského pod Petřínem na Staroměstské náměstí.

Celý den zdokumentoval Zdeněk Valeš ve videu

Dřík sloupu byl v roce 2001 vylomen v Indii, poté přepraven lodí do Evropy a do přístavu v Mělníku. Zde ho kamenosochaři otesali na 6 metrový sloup. Příběh si můžete připomenout na této stránce.

Sokl pod sloupem pochází z Itálie. Kámen na něj darovalo město Vitorchiano v roce 2008. Cesta pro Evropský kámen je popsána tady.

Fotografie