Zelená pro Mariánský sloup a co dál za kamenosochaře?

Jistě jste v médiích zaregistrovali, že zastupitelstvo schválilo obnovu historické památky Mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí.
Moc děkujeme za podporu a přímluvy!

Co to znamená pro mariánskou kamenosochařskou huť?

Kameneny potřebujeme z lodi vyložit na břeh, abychom je mohli při osazování malým autem postupně vozit na Staroměstské náměstí. Logisticky je to složitý úkol. Sehnali jsme tlačný remorker, kamiony, jeřáb, ještěrku a v úterý v 9hod odplujeme od Karlova mostu. V přistavu Radotín bude probíhat překládka na kamiony a převoz do kamenosochařské dílny v Dobřichovicích. Je to 60 tun kamene, který je potřeba roztřídit a seřadit pro osazování.

Kdy se začne stavět a jak dlouho to potrvá?

Prvním krokem bude dojít na stavební úřad a získat zábor pozemku nutný pro stavbu a vjezd na Staroměstské náměstí a obnovit některé dokumenty.

Samotnou stavbu zahájíme vybudováním stavebního zařízení a výkopovými pracemi, které odhalí základy původního sloupu. Ty budou zakonzervovány a doplněny na úroveň současné dlažby náměstí podle schváleného statického projektu.
Pak můžeme začít stavět samotnou architekturu Mariánského sloupu a na závěr jeřábem osadit sloup, hlavici a sochu Panny Marie.
Celá tato práce může trvat 4-5 měsíců. Přijďte se podívat, přijďte nám pomoci!

Radost a naděje

Věřím a vím, že vznik sochy není věcí rozumu, ale citu, naděje a radosti. Energie, síla, čas, jenž dáváte do toho, aby byla socha začatá, aby se na ní mohlo pokračovat a aby mohla být dokončena, je pošetilost. Přesto do tohoto jdete s radostí, zápalem, fyzická námaha je požitek. Představa žene ruce dopředu.

Ale jen v tu chvíli, když impulz pro vznik kamenné sochy je silný. Není to hobby. Je to nutnost. Nečinnost by byla promarněný kus života.
A já viděl silný impulz pro vznik sochy. A proto ta socha je krásná.
Muži bránili své město, dlouho. Svou rodinu, domov, svou ženu, své děti. V to věřili, to je spojilo.
V té době nemělo umění smysl.
Přáli si, prosili, aby to dobře dopadlo.
A stalo se. Přežili, ubránili se.
Obrovský impuls.
V tu chvíli začalo mít znovu umění smysl. Tvořit z radosti. Jako poděkování. Vyjádřit co si myslí všichni. Vděk za záchranu.

Sochař udělal návrh. Byl přijat. Kameníci a on pracovali z této vize a radosti neskutečně rychle. Za dva roky postavili mariánský sloup. Stavbu 15 metrů vysokou. 118 tun opracovaného pískovce.
Začali, pokračovali a dokončili tuto obdivuhodnou kamennou stavbu.
Sloup se sochou Panny Marie se stal senzací. První moderní sochou té doby. Inspirací pro další místa.
Ne proti něčemu, ale pro něco. Pro vděk a nadšení, že umění, krása, může být. Že má opět smysl.

A to platí jako impuls i nyní.
Snad to lze pochopit. Snad lze setřást nepochopitelné nánosy politických a významově filosofických půtek. Znovu může umění žít z prostého citu, naděje a radosti. Ona to je radost a naděje.

Děkuji
sochař Petr

Na lodi u Karlova mostu budeme do 12. prosince 2019, kdy je další schůze zastupitelstva HMP.

Mariánský sloup v rozšířené realitě

Mariánský sloup si nově můžete na Staroměstském náměstí zobrazit v rozšířené realitě (AR).

Jak na to?

Navštivte web mariansky-sloup.cz, kde si přes tlačítko „Poslat filtr do mobilu“ odešlete notifikaci do telefonu. Tou se potom prokliknete do Facebook aplikace, ve které uvidíte Mariánský sloup vyrůst právě tam, kam se díváte přes fotoaparát telefonu.

Pokud nejste v Praze nevadí, protože aplikaci můžete vyzkoušet kdekoliv. Uvidíte i několik informací o této první barokní soše v Čechách, soše Panny Marie, kamenech od českých měst atd.

Otočením kamery si můžete udělat i sošnou selfiebustu.

Budeme rádi, když výsledné fotky na Facebooku nasdílíte svým přátelům.

Petice

Pokud sociální síť Facebook nevyužíváte, můžete na webu podepsat online petici, která žádá o povolení umístění kopie barokního sloupu zpět na Staroměstské náměstí.

Čtvrtky na lodi

Práce na mariánském sloupu pokračují. Pod Karlovým mostem kotví v přístavišti na Alšově nábřeží (za hotelem Four Seasons, Platnéřská ulice) kamenická loď s architekturou mariánského sloupu, kde kamennosochařská huť tohoto projektu dokončuje některé kameny. Profilaci římsy a korintskou hlavici.

Můžete se přijít podívat každý čtvrtek, kdy zde budou kamenosochaři od 10 do 19 hodin.
Na 19  hodinu zveme přátele z uměleckého světa a všechny zájemce. Pořádáme přednášku, nebo promítáme film o příběhu mariánského sloupu. Přijďte se dotknout kamene, nebo jej i chvilku s námi tesat.

Můžete zde podepsat petici za obnovu mariánského sloupu.

Pokračovat ve čtení „Čtvrtky na lodi“