Anděl smíření

Vážení přátelé,
nikdo z těch, kteří usilují o obnovu mariánského sloupu, netouží po tom, aby se obnova této krásné sochařské památky stala pro někoho konfrontací, ale všichni usilují o smíření. Symbolem smíření fakticky mariánský sloup nyní opravdu je. Já jako sochař, který na něm pracuji, to takto vnímám, vidím a myslím.

Chceme postavit architekturu sloupu se sochou Panny Marie na vrcholu, která je nyní již, po devatenácti letech práce dokončena.
Sochy andělů nejsou vytesané a bude trvat minimalně pět let než je někdo vytvoří. Prosím o Vaši společnou diskuzi o smyslu a významu těchto čtyř soch. Možná by bylo dobré vytesat anděla, který zobrazoval boj s morem. Anděla, který zobrazoval boj s válkou. Anděla, který zobrazoval boj s bídou. Čtvrtého anděla navrhuji vytvořit tak, aby zobrazoval Smíření. Tato socha, tento anděl, by nesl v rukou kartuši s textem o současné události. Události …. smíření. Je to ta největší událost od roku 1918. Text napsal pan Kardinál Duka a pokud budu mít sílu a čas, rád takovouto sochu anděla vytvořím.

Děkuji
sochař Petr Váňa
12. října 2016

Jsou lidé, kteří Mariánský sloup milují, protože mají ve velké úctě Pannu Marii.
Jsou lidé, kteří Mariánský sloup nemají rádi, protože mu přisuzují funkci symbolu historických událostí, na které neradi vzpomínají.
Je mnoho lidí, kteří o Mariánském sloupu nevědí a ani je toto téma nezajímá. Ale začnou se o něj zajímat, pokud slyší tento zajímavý příběh a ctí jej, jako krásnou, historickou památku.
Pro velkou většinu lidí, by bylo zajímavé, že obnovení historické, sochařské památky, posloužilo ke smíření dvou menších skupin lidí. Stalo se symbolem smíření. Neboť fakt smíření, i třeba jen dvou lidí, má hodnotu příběhu, o kterém může sochařství vyprávět.
Rád bych pomohl svými silami, jako sochař, této myšlence. Přeji oběma stranám odvahu.
Jsme schopni, jako lidé, přijít si naproti a smířit se? Usmát se? Obejmout?
Nebo v našem životě přicházejí Andělé, kteří v této chvíli stojí při nás. Přinášejí v proudu času malou možnost, možnost setkání.
Pomozte mi prosím najít tvar pro sochu Anděla smíření. Sochu pro Mariánský sloup.

sochař Petr Váňa
20. října 2016

5 odpovědí na “Anděl smíření”

 1. Dobrý den,
  prosím, nepokoušejte se vymýšlet nic nového.
  Sloup má svůj celistvý koncept se všemi čtyřmi anděly, a boj proti bludu – totiž proti pokřivení naší vlastní mysli a ztráty zdravého rozumu – je právě v dnešní době dokonce tím nejreálnějším nebezpečím, které nám hrozí mnohem bezprostředněji než válka, mor nebo hlad.
  Myslím, že by bylo chybou do tohoto původního konceptu zasahovat. Smíření nastává až tam uprostřed a nahoře. Okolo stojí ochránci a jimi přemožené síly, před nimiž je třeba mít se na pozoru. Anděl s kartuší by to celé zboural.
  S pozdravem
  J. Šimůnek

 2. Mám stejný názor. Do původní podoby nezasahovat. Vyvolá to jen další vášně, které budou využívat tohoto faktu. A odpůrci budou tvrdit, že se nejedná o obnovu, ale o nezdařenou kopii, svévolně upravenou. Nechcte dílo působit tak, jak tu působilo na generace po staletí.

  1. Kopie se bude dělat těžko, když se čtvrtej anděl nedochoval. Takže udělat nového neni tak úplně od věci, smozřejmě by měl držet styl těch ostatních a nevyčnívat.

 3. Vážený pane Petře Váňo, velký dík za překrásné dílo!!! Bůh Vám i Vašim spolupracovníkům žehnej!

  P. S. Nemohly by zdobit sochu Mariánského sloupu archandělé Michael, Gabriel, Rafael a Anděl Smíření podle vzoru z Fatimy?
  Je to obnova Mariánského sloupu a dnešní doba více než kdy jindy potřebuje tyto silné pomocníky…

  Archanděl Michael – (ochránce v boji proti Satanovi…)

  Archanděl Gabriel – (“poselství spásy, všemu světu nese“ – posel
  naděje…)

  Archanděl Rafael (průvodce na cestách, uzdravovatel /ne léčitel/…)

  Anděl Smíření /vzor z fatimského?/ ( vede k modlitbě a smíru …)

 4. Vážený pane Váňo,
  chci Vám poděkovat za to, že jste obnovil toto krásné a cenné sochařské sochařské dílo. Moc se přimlouvám za doplnění dramatických bojujících andělů – bez toho ten sloup není úplný a k té scéně s Marií prostě patří. Osobně se mi myšlenka čtvrtého anděla vyjadřující smíření zamlouvá. S pozdravem Kristina Vesková, sochařka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *