Mariánský sloup 2015

Cítíme se jako malá, sochařsko-kamenická huť. To, co nás spojuje, je práce na mariánském sloupu pro Staroměstské náměstí v Praze. Kamenném sloupu se sochou Panny Marie, který byl a je první barokní sochou v Čechách. Sochou, která má krásnou kompozici a stala se inspirací a klíčem k pochopení českého barokního sochařství.

Obnova sloupu, které se účastníme jako kamennosochaři již 16 let, je také krásným příběhem. Příběhem o naději, o dobrodružství, o sochařství, o práci do kamene na mnoha místech a s mnoha lidmi. Jsme jen malá čast těch, kteří na myšlence obnovy rozbité památky pracují. V celém příběhu jsou stejně důležití ti, kteří projekt organizují, kteří na kámen darují finanční dary, kteří na něj myslí, kteŕí o něm diskutují, ti kteří podepsali petici – prosbu, aby mohl být postaven (16. tisíc podpisů), ti kteří o něm píší, natáčí filmy, i ti, kteří sekají do kamene jeho časti.

V roce 2014 věnovala česká města 24 základních kamenů. Tím jsou již všechny bloky kamene mariánského sloupu připraveny. Zbývá dokončit sochařsko-kamenickou práci na několika z nich. Pracujeme na posledním sochařském prvku architektury – korintské hlavici sloupu.

Pokud bude vůle, a město Praha tento dar Společnosti pro obnovu mariánského sloupu přijme, bude nám trvat minimálně měsíc kamenické práce, abychom na místě jednotlivé bloky kamene sesadili, vztyčili sloup a na jeho vrchol osadili sochu Panny Marie.

18. ledna 2015
sochař Petr Váňa

3 komentáře u „Mariánský sloup 2015

  1. Josef Franz Menoušek

    Úžasné, moc se těším až bude zpět kam patří. Určitě přijedu na znovu odhalení.
    JFM

  2. Daniel Gawlik

    Dnes už je jasné, že je konec. Je k dispozici nějaká stránka, kde bych našel čerstvé informace o dalším postupu? /// Děkuji D.GAWLIK///

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>