Mariánský sloup 2015

Cítíme se jako malá, sochařsko-kamenická huť. To, co nás spojuje, je práce na mariánském sloupu pro Staroměstské náměstí v Praze. Kamenném sloupu se sochou Panny Marie, který byl a je první barokní sochou v Čechách. Sochou, která má krásnou kompozici a stala se inspirací a klíčem k pochopení českého barokního sochařství.

Obnova sloupu, které se účastníme jako kamennosochaři již 16 let, je také krásným příběhem. Příběhem o naději, o dobrodružství, o sochařství, o práci do kamene na mnoha místech a s mnoha lidmi. Jsme jen malá čast těch, kteří na myšlence obnovy rozbité památky pracují. V celém příběhu jsou stejně důležití ti, kteří projekt organizují, kteří na kámen darují finanční dary, kteří na něj myslí, kteŕí o něm diskutují, ti kteří podepsali petici – prosbu, aby mohl být postaven (16. tisíc podpisů), ti kteří o něm píší, natáčí filmy, i ti, kteří sekají do kamene jeho časti.

V roce 2014 věnovala česká města 24 základních kamenů. Tím jsou již všechny bloky kamene mariánského sloupu připraveny. Zbývá dokončit sochařsko-kamenickou práci na několika z nich. Pracujeme na posledním sochařském prvku architektury – korintské hlavici sloupu.

Pokud bude vůle, a město Praha tento dar Společnosti pro obnovu mariánského sloupu přijme, bude nám trvat minimálně měsíc kamenické práce, abychom na místě jednotlivé bloky kamene sesadili, vztyčili sloup a na jeho vrchol osadili sochu Panny Marie.

18. ledna 2015
sochař Petr Váňa

3 odpovědi na “Mariánský sloup 2015”

  1. Úžasné, moc se těším až bude zpět kam patří. Určitě přijedu na znovu odhalení.
    JFM

  2. Dnes už je jasné, že je konec. Je k dispozici nějaká stránka, kde bych našel čerstvé informace o dalším postupu? /// Děkuji D.GAWLIK///

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *