Základní kameny věnované českými městy

Vážená paní starostko, pane starosto, lidé žijící v krásném městě,
uprostřed Vašeho města je socha. Sloup se sochou Panny Marie, barokní památka. Tato socha byla postavena podle stejné vize, jako její předloha první toho druhu v Čechách – podle Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Tuto sochu zpodobnil r. 1648 sochař J.J. Bendl a sloup byl postaven jako poděkování, že se lidé zde žijící zachránili před pohromou. Konkrétně před dobytím města švédským vojskem.

Možná, že každé město má svá nebezpečenství, možná, že některá také pocítí dík za záchranu před morem, válkou, požáry… Na mnoha náměstích tak vznikají sochy, také jako symboly poděkování.

U pražského sloupu se však stala v minulosti osudová mýlka. Někdo do něj vnesl jiný, politický, kontext. Zfanatizoval dav a tento dav docela normálně krásnou sochu, první barokní sochu v Čechách, strhnul a rozbil. Bylo to v roce 1918, 3. listopadu. Když socha dopadla na dlažbu, v tu chvíli si lidé stojící kolem uvědomili, že se stala chyba. Vznikla lítost a s tím také snaha sochu obnovit. Tato snaha trvala 96 let. Vznikla Společnost pro obnovu Mariánského sloupu. Díky této společnosti je nyní architektura sloupu i socha znovu vytesána z kamene. Tento rok, se po dlouhé době dospělo i k bodu, který je nadějí v celém příběhu obnovení sloupu. Je vůle pražského primátora Bohuslava Svobody postavit připravený sloup na původní místo. Sloup je vytesán z darů, z nezištné práce členů společnosti, rukama sochařů a kameníků, kteří se vzdali honoráře. Zbývá již jen zhotovit 24 základních bloků kamene a stavba může být sesazena.

Smysl tohoto dopisu je prosba. Prosba Vám, prosba lidem, kteří ve Vašem městě žijí. Ve městě, jehož středem je také Mariánský sloup, postavený jako poděkování. Prosba o symbolický dar. Dar, věnovaný jakoby zpět na začátek mariánských sloupů v naší zemi. Prosba o podporu myšlenky obnovení zničené krásné sochy. Prosba o věnování jednoho základního kamene. Tento kámen má velikost 60 x 60 x 105 cm, váží 1t a je z božanovského pískovce. Bude vylomen v lomu a připraven v Teplicích nad Metují pro odvoz na Staroměstské náměstí společně
s ostatními. Cena tohoto kamene je 28 000 Kč.

Jména měst, která věnují kameny, budou vytesané do dlažby v prostoru mezi balustrádou a základovými bloky, spolu se jmény ostatních dárců. Stavba sloupu by měla začít v srpnu roku 2014.

Srdečně Vás touto prosbou zveme do příběhu obnovy Mariánského sloupu v Praze.

Za Společnost pro obnovu mariánského sloupu její předseda: Václav Dajbych
Za mariánskou huť pracující na vytesání sloupu: sochař Petr Váňa

planek k dopisu

 

architektura Mariánského sloupu

 

Dopis českým městům ke stažení

Jedna odpověď na “Základní kameny věnované českými městy”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *