Dotýkáme se kamenů Mariánského sloupu

Každý kámen má svou historii, od vylomení, kdy se odpoutá od skály, začíná putovat. Dotknou se jej lomaři, lana při nakládání, řidiči jej kurtují při dopravě, pak kamenosochaři a kameníci dlouhou dobu ve své dílně. Dotýkají se jej dlátem, až mu dají definitivní tvar. Pak znovu transport, nakládání, jeřáb. Po cestě se jej dotkne mnoho lidí, kteří jej jen tak pozdraví, pohladí. Pak znovu kameníci, aby jej uložili na jeho definitivní místo. Podložit olovem, vyvážit, nadzdvihnout, osadit do malty, zvážit do roviny, posunout, vyspárovat mezery. Je to tisíce dotyků.

Nyní začínáme dávat na své definitivní místo jednotlivé kameny Mariánského sloupu uprostřed náměstí, na vybudovaný základ. Jsme sice zatím jen tři, ve skutečnosti se kolem ani více rukou nevejde. Ale tolik pomocných rukou, které se s nadšením nabízejí, jsem netušil, že v této chvíli, o které jsme dlouho snili, bude – je. Nabízejí se přátelé, kteří znají tento příběh kamenů, které už putují 23 let. Nabízejí zdarma dopravu, organizaci, oplocení, jeřáby, cihly na zazdění, speciální maltu, výkopové práce i vybetonování základu. Vše se děje zdarma. A z radosti. Je to možnost způsobu uskutečnění. A ještě větší část lidí se chce jen kamene dotknout, aby byla součástí tohoto příběhu, protože mu fandí a rozumí mu. Jsou schopni o něm napsat, sdělit jej, diskutovat, pomodlit se za jeho uskutečnění. Aby bylo na světě lépe. Tak to nyní prožíváme.

Píši za nás kameníky. A to na co při práci myslím, je doba, ve které se vše uskutečňuje. Vzpomínám při práci na všechny, kteří se potýkají s nemocí. Držím jim palce a modlím se za uzdravení. Je to prostě tak.

První kameny na Staroměstském náměstí

V úterý 17. března nám chlapi z DAP s Petrem Ondráškem postavili znovu stavební ohradu. Ve středu jsme naložili na auto, se kterým přijel do dílny v Dobřichovicích, kde je nyní uskladněn veškerý kámen Mariánského sloupu Honza Trutnovský a Dorek. Ještěrkou Tom naložil 4 palety schodů a odvezli jsme je na Staroměstské náměstí. Složili jsme je hydraulickou rukou na staveniště a začali s pokládáním na své místo.

Do konce týdne jsme složili na sucho první schod. Pasuje. Teď jej budeme ukládat do malty a pak přijde druhý, třetí. Pak se budou skládat bloky středu, které věnovala česká města. A pak dál.

Děkuji za vše, za pomoc, přímluvu, za dotek. Je to jen kámen, ale lidé ho zde tenkrát stejně jako nyní poskládali jako poděkování za záchranu.

20. března 2020
sochař Petr Váňa

Foto:
Martina Řehořová, Člověk a víra
Jan Křtitel Černý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *