Začátek stavby

V květnu jsme vysekali šestimetrový sloup z kamene, který jsme přivezli z Indie. V květnu jsme vysekali velký kus architektury pro Mariánský sloup z kamene který nám darovali v italském Vitorchianu. V květnu jsme se sešli s přáteli kameníky a vysekali architekturu sanktuáře, v květnu jsem začal sekat do kamene kopii sochy Immacolaty. V květnu jsme přitáhli spolu s vámi, dvěstěpadesáti účastníky ručně na Staroměstské náměstí třítunový blok kamene. Je to náhoda a také není.

Každý rok si uděláme jeden až dva měsíce čas od ostatní práce a vysekáme kus. Co nová část, to velké dobrodružství. Ale tento příběh probíhá stále. Lidé na něj myslí, ptají se, pomáhají, přispívají, modlí se za něj i nás, kteří pro něj pracují. Díky! Je vás obrovské množství, jen petice – prosba o obnovení této památky již má více než 25 tisíc podpisů. O obnově této sochařské památky – první barokní sochy v Čechách rozhodla odborná veřejnost památkářů a architektů. Jejich rozhodnutí, Závazné stanovisko, je napsané – souhlas s obnovením mariánského sloupu. Díky! Společnost pro obnovu mariánského sloupu má stavební povolení. Pravda, skupina politiků minulých radních magistrátu se usnesla že to z politického hlediska nechtějí. Stavební povolení stále platí. A vaše podpora také. Někteří politici se asi netrefili.

Všichni lidé, kteří vědí o tomto příběhu, se kterými se setkávám, se ptají: kdy bude Mariánský sloup stát?
Bylo by to zklamání nedokončit to, v čem jsme vámi podporováni a nechat propadnout stavební povolení, nezačít stavbu.

A tak na to jdeme, je květen :-) mariánský měsíc, přijďte dát ruce na kameny a pohnout je na své místo. 29. května 2019 zahajujeme stavbu. Budeme všechno dělat ručně. Jediné, co nemáme povolené je vjezd a zábor. Dvacet let jsme kameny osekávali do podoby říms, schodů, soklů balustrády, sloupu a sochy. Nemáme sochy andělů. Postavíme architekturu se sochou Panny Marie. To, co jsme za dvacet let vytvořili. A má to váhu. 118 tun. Tak jako před třista lety kameníci před námi. Barokní sochař Jan Jiří Bendl by měl radost, že jeho socha, kterou v roce 1650 vytvořil za dva roky, která byla za jeden den v listopadu 1918 rozbita, bude nyní po dvaceti letech práce obnovena. Sochař Ladislav Šaloun, který vytvořil pomník Husa, by měl radost také, jejich sochy stály tři roky společně vedle sebe a doplňovaly se. Tak tedy teď začínáme stavět.

Pracujeme pro Vás. Těším se. Přijďte se podívat. Přijďte nám pomoci. Držte nám palce, věřím vám a děkuji.

sochařská huť Mariánského Sloupu
sochař Petr Váňa

TV Černá Kukla živě:

21 odpovědí na “Začátek stavby”

 1. Bylo by dobré kdyby se radnice jednoznačně vyjádřila, jak je to s podporou obnovy Mariánského sloupu. Hlavně nemlžit!

 2. Jsem rád, že moc výkonná zafungovala a tento váš zoufalý happening rozpustila. Symbol útlaku českého národa na staroměstské náměstí nepatří, bez ohledu na to, kolik dal vašemu spolku práce.

 3. Ten sloup tam prostě nemá co dělat, jednou byl odstraněn z nějakého důvodu a k němu měli naši předkové z tehdejším prezidentem Masarykem, určitě pádný důvod. Proč se v nynější České republice snaží kdekdo měnit a překrucovat historii 😏!!!!!

  1. Ten sloup tam byl dávno dávno před tebou milý Jiříčku a dávno před památníkem Husa, tak tu historii nepřekrucuj.
   1648 – obléhání Prahy Švédy
   1650 – na paměť ochrany Prahy při obléhání postaven mariánský sloup
   1652 – sloup Panny Marie posvěcen – první dílo v Čechách v barokním slohu!!!
   To že tam nemá co dělat může říct jenom ideologicky zmáknutá trubka vychovaná bolševikem, která tomu vůbec nerozumí. Což si myslím, že nejsi ale jen Ti chybí doštudovat pár historických faktů… Hrdinná obrana Prahy roku 1648, na níž měly lví podíl právě pražské měšťanské milice i tehdejší studentská legie a zabránily na Karlově mostě dalšímu zpustošení právě samotného Karlova mostu cizáckými protestanskými Švédy, kteří jen rabovali a vypalovali česká města! Mimo jiného nám v té době ukradli onu vzácnou a výjimečnou ďáblovu bibli, kterou nám dodnes co by válečnou kořist nevrátili! Běž se podívat na panoráma památné bitvy na Petřín! Mnoho měšťanů bylo za účast na obraně města nobilitováno a polepšily si též městské erby. Paže třímající meč v městské bráně, která se roku 1648 poprvé objevila na erbu Starého města pražského, ostatně zůstala dodnes ve znaku české metropole a tu nikdo odstraňovat nechce. Na oslavu vítězství pak nechal císař na Staroměstském náměstí postavit Mariánský sloup, který připomínal hrdinství pražských obránců až do roku 1918 na které bychom ostatně měli být právem hrdí a takovou významnou památku si chránit. Pádný důvod jej strhnout byla jen prvorepubliková již levičáky načichlá protikatolická mánie, kterou zednářský Masaryk „tiše“ podporoval a alkoholický záchvat vožralýho levičáka – socana Sauera prožívajícího své Delirium tremens v putice na Žižkově (který tehdy ani nepatřil pod Prahu) a další levičáci se k tomuto rádoby revolučnímu povyražení přidali -toť vše! Sauer toho navíc na konci svého života litoval, takže si asi moc tou oprávněností jistý fakt nebyl.

  2. Naši předkové s tehdejším prezidentem Masarykem? Anarchista a alkoholik František Sauer pobláznil žižkovské hasiče, k nim se postupně přidávali další, až se cestou utvořil zfanatizovaný dav, který spolu s hasiči dokonal toto dílo zkázy. Následujícího dne měl do Prahy dorazit prezident Masaryk, který o ničem takovém nevěděl. Rozbitý sloup se měl opravit a vrátit na své původní místo, ale nejdříve se musel neprodleně odklidit a kameníci museli dát místo do rána do pořádku, aby nebylo nic z tohoto hanebného činu, až tudy bude prezident Masaryk projíždět, vidět. Den na to odsoudil tento vandalský čin Národní výbor československý, který vydal příkaz, aby bylo upuštěno od jakéhokoliv ničení pomníků. 14. listopadu téhož roku bylo navrženo založit Odbor pro rekonstrukci Mariánského sloupu, konala se celonárodní sbírka na obnovu a ejí výtěžek byl nakonec využit pro stavbu kostelů na okrajích Prahy, zejména nového kostela Panny Marie královny Míru v Praze-Lhotce. Důvodem byla blížíci se II. světová válka, která obnovu sloupu znemožnila. Následné poválečné snahy sloup obnovit byly definitvině zmařeny nástupem komunismu.

 4. Bohu díky, ať Vám P.M.žehná, je to zázrak, který si P.M.zaslouží a všichni, kdo mají úctu k Panně Marii. Dobrý Pán ať zahrne láskou pana Sochaře Petra Váni a jeho milé spolupracovníky, kteří trpělivě snáší nejen vždy milé ohlasy.

 5. Díky Bohu! Předpokládám, že stavební místo bude nyní třeba alespoň přes noc hlídat, protože – jak se říká – čert nikdy nespí, a najdou se tací, kteří budo chtít toto dobré dílo mařit. Konečně bude napravena veliká křivda českého národa a snad bude nakonec obnovený Mariánský sloup sjednocovat, i když cesta k tomu bude ještě nelehká.

 6. Přiznám se, že mi to nešlo na rozum, že tak náhle, po tolika nesmyslných, až demagogických tahanicích, by šlo tak hladce začít se stavbou obnoveného Mariánského sloupu – a jak vidno – boužel i z hlouposti, došlo opět ke zmaření obnovy, snad jen dočasné. Doufám tedy, že se co nejdříve vyřídí potřebné formality a brzy se opět začne s obnovou.

 7. Velké díky, mistře Váňo !
  Zdánlivě to vypadá jak „5-5=0“, ale opak je pravdou. kazuje se totiž kdo je kdo a co je co, a že jeden malý čin je více než slova – slova – slova !
  Píše se o tom v teletextu, s první zprávou přišly novinky.cz (už před osmou), něco je i na seznam.cz a aktualne.cz, nebojte se !
  (a JPII moc dobře věděl proč to říká).
  Podle věžních hodin jste začali krátce po šesté ráno, byl jste zde odpoledne, ale už jsem jen stihl závěrečný „úklid“. Jak říkala frau Merkel – Wir shafen das, přestože se čas Milosti začíná uzavírat, a do Velkého šófaru zbývají poslední 4 měsíce kdy si Ježíš vezme svoji prvotinu, ještě nás čeká velké Varování – což by mělo stačit.
  (kdy i naši milovaní a drazí „inteligentní troubové“, pochopí, že pracují pro Antikrista).

  Už jsem myslel, že to chcete zabalit, fakt DÍKY – jako malý krok k evangelizaci pohanských Čech (kdy ostatní jen mlčí).

  DRŽÍM PALCE VÁM I NÁM VŠEM !

  D.Jan

 8. Náboženští fanatici v akci. Necpěte nám prosím ty vaše imaginární kamarády, žijeme v sekulární společnosti. Sochy Marie a dalších postaviček z vaší mytologie si laskavě strčte na svojí zahradu, nikoliv na náměstí.

 9. Moc se za to v komunitě modlime.
  Praha a celá česká zem moc potřebuje ochranu a mocnou primluvu Panny Marie. Jeji Neposkvrnene Srdce zvítězí!
  Pán ať Vám žehna.

 10. +Sláva a krása, Aleluja!
  Léta se za navrácení sochy modlím a prosím za všechny, kteří jsou blíž a přímo se podílejí na zhotovení a navrácení na místo kam v Praze patří. Bez ní – Ní – Panny Marie není Praha celá. Važme si a utíkejme se k Panně Marii k naší Mamince aby nás přivedla jednou k svému Synu a našemu Králi Ježíši Kristu a aby poznali Lásku Boží a nechali se jí naplnit všichni, kteří Ji ještě nepoznali, byli a jsou klamáni světem. My všichni, kteří jsme daleko od Prahy a nebo není pro nás lehké přijet osobně a podpořit tuto obnovu, jsme měli možnost podepsat Petici pro obnovu a podporujeme vás svými modlitbami, přímluvami a obětmi nemocí a neduhů a jsme s vámi spojeni v modlitbách.
  Maran atha, Přijď, Pane Ježíši! Amen.

 11. Držte se! Odvahu! Nebojte se! Ten zázrak se dříve či později stane. Modlím se za vás a vaše dílo!

  Petr s rodinou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *