Prohlášení k akci 29. května 2019

Ve středu 29. května 2019 jsme zahájili stavbu Mariánského sloupu. S vědomím, že máme v rukou platné stavební povolení (to nebylo zrušeno usnesením zastupitelstva z roku 2017, protože smlouvy nebyly vypovězeny), kterému ale chybí razítko k záboru, jsme se pěšky vydali doprostřed Staroměstského náměstí.

Jelikož prostor, který jsme mohli na základě stavebního povolení zabrat je jen velikosti půdorysu základů sloupu a nebyl nám zatím povolen vjezd museli jsme pobrat jen nejnutnější vybavení. Po zabezpečení staveniště ploty jsme začali rozebírat dlažbu a dlažební kostky rovnat na hromadu uvnitř staveniště.
V tuto chvíli předseda Společnosti pro obnovu mariánského sloupu, pro kterou naše kamenosochařská huť vykonává všechny práce, nám donesl dokument: Ohlášení o zahájení stavby, který byl v ranních hodinách oficiální cestou podán.

Ihned po rozložení plotů a vyndání prvních kostek zareagovali strážníci, těm jsme ukázali všechny dokumenty, které máme. Jsme přesvědčeni, že pro aktuální práce máme vše potřebné a proto jsme postupovali ve vyndavání dlažby dál.

Naším záměrem je postavit stavbu mariánského sloupu, na které jsme dvacet let pracovali z darů lidí této země a předat ji dle smlouvy jako dar městu Praha. Po tak dlouhé době práce jsme ze zahájení stavby společně se všemi lidmi, kteří na tomto projektu pracovali, měli opravdu velkou radost. Čeká nás spousta dřiny, ale jsme na ni připraveni.

Kolem 11 hodiny se situace zkomplikovala příjezdem další hlídky policie s úředníky magistrátu. Na jejich požadavek byla stavba přerušena. Jako důvod nám bylo udáno, že nemáme všechna potřebná povolení.
Policie považovala naši akci za přestupek a sdělili nám, že pokud bychom v ni pokračovali, jednalo by se o trestný čin na majetku hl. města Prahy, jelikož vzniklá škoda by přesáhla 5000 Kč.

V této chvíli nastala diskuse s policií a přivolanými úředníky, kdy nebylo jasné, zda jsme něco porušili, nebo ne. O akci začala informovat televize, rozhlas i internetová média. Všem jsme se snažili předat informaci, že naším záměrem je obnovit památku dle závazného stanoviska památkářů a podle přání a touhy mnoha příznivců a dárců kteří se dlouhodobě podílejí na příběhu mariánského sloupu.

Po domluvě s policií a úředníky jsme dočasně usadili dlažbu na původní místo a vyčkáme s prací do doby, než nám bude uděleno požadované povolení o záboru.

Nyní po zpětném právnickém výkladu celé středeční události nám bylo navrhnuto podat stížnost na nelegální postup policie při započetí stavby, jelikož se ukázalo že náš postup byl správný (rozlohu stavby jsme dále rozšiřovat nechtěli a ani vjezd autem nebyl bez posledního razítka plánován). Celá situace a její právnický výklad však byla pro obě strany natolik komplikovaná, že chápeme že mohlo dojít k nedorozumění na obou stranách a stížnost podávat nechceme.

Jsme rádi, že stavba mariánského sloupu je zahájena. K dalšímu pokračování chceme přizvat všechny lidi, kteří tento příběh mají rádi a chtějí se na něm podílet.

Tuto barokní památku obnovujeme pro vás. Těšíme se, že budeme na Staroměstském náměstí stavět mariánský sloup společně.

Děkujeme za vaši pomoc, pochopení, modlitby i nadšení

Kamenosochařská huť

27 odpovědí na “Prohlášení k akci 29. května 2019”

 1. Bůh Vám žehnej ve vaší práci. Věřím, že bude napravena jedna velká křivda, až sloup s Pannou Marií bude znovu stát. Držte se, budeme se za věc i nadále modlit. Marek

  1. Mariánský sloup na Staroměstském náměstí stál a zase stát bude, není co dodat. Dio benedica il vostro lavoro.

 2. Drazí přátelé, rád vám pomohu – Mariánský sloup na Staromáček patří ! Mrzí mne, že jsem 29. 5. opravdu nemohl přijít – vezl jsem do nemocnice v Mělníce 92 let starého „ČESTNÉHO OBČANA ŘEVNIC“…

 3. Vážený pane Váňa, jsem hrdá na to, že máme dnes v České Republice muže, akademického sochaře, Vás, který jste byl schopen vytvořit kopií uměleckého barokního dila Jana Jiřího Bendla. On byl v 17. století jeden z nejlepších českých sochařů své doby. V našem století jste Vy obdarán darem umění. Je mnoho lidí, kteří obdivují Vaše umělecká díla, která jste už vytvořil. Věřím, že náš český národ, bude jednou na Vás vděčně vzpomínat, obdivovat Vaše mistrovské umění, odvahu a statečnost při obnově mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Děkuji Vám.
  S.M. Vincenta Marie Kořínková, boromejka

  1. … mistr V. je nejenom mistrem ve svem oboru socharskem, ale jak pisem A.Grun o Andelu rizika “ … aby ses odvazil rizika, aby tvym prostrednictvim vzniklo neco noveho … „, dava priklad, ze Cesko neni jen narodem pohanu a konzumentu. Je to i vyznamny duchovni prvek toho (v Bozich ocich) :nejmensiho z nejmensich“, kdyz ostatni, mocni a vyznamni – mlci.

   S diky
   D.Jan

  2. Bendl byl geniální sochař, vytvořil první barokní sochu v Čechách. Krásnou a inspirující. To že byla jeho socha rozbitá je opravdu neštěstí. Věřím, že Jan Jiří Bendl bude mít v sochařském Nebi radost z obnovení jeho sochy. Když někdo zničí sochu, je to jako kdyby škrtnul část života sochaře. Na obnovení jeho sochy se podílel sochař Jan Bradna, sochař Miroslav Krátký a sochař Karel Kronych, štukatér pan Líbal. Díky nim jsem mohl sochu vysekat do kamene.
   Je to obrovské množství lidí, kteří pracujeme na obnově mariánského sloupu. Jsem šťastný, že mohu být součástí tohoto příběhu.
   sochař Petr

 4. Je to úžasné. Postupujete chytře a železo se musí kouti dokud je žhavé. Problematika sloupu se dostala opět do médií. Nanosit materiál na náměstí s pomocí stovek příznivců je geniální nápad. Pokud akce bude pokračovat přijdeme určitě také.

  1. Díky Vám Miloši Kánský, přijďte. Těším se, až budeme na místě. Dáváme dohromady maily na všechny co chtějí přijít, aby jsme měli možnost dát vědět

 5. Dobre rano vsem priznivcum (i odpurcum) stavby marianskeho sloupu,

  cerstve informace – dnes 31.5. cca v 8.30 hod. firma DAS a 3 jeji pracovnici, provedli ohrazeni priblizne v linii mar.sloupu a zacali rozebirat kostkove dlazdeni ….

  D.Jan

  1. Jedná se prý o srovnání některých dlažebních kostek, které se ve středu nepovedlo úplně přesně osadit, protože jsme s jejich navrácením nepočítali, neměli k tomu potřebné nářadí a pravděpodobně vzniklo pár nerovností.

  2. Oni mi volali, jsou to příznivci obnovení této krásné památky a profesionální dlaždici. Neměli jsme možnost přístupu techniky, vibrační lopaty, když jsme to dláždili. Slíbili, že to zdarma dokončí.

 6. Vážený pane Váňo,
  děkuji za Vaši práci.
  Škoda, kterou spáchal výtržník Franta Sauer 3. listopadu 1918 nebyla dodnes potrestána ani napravena. Je to důkazem, že všechny státy, které zde poté fungovaly, nebyly a nejsou ani dnes právním státem.
  Jsem potěšen, že materiální i duchovní dávnou škodu se snažíte napravit, hluboce se skláním před Vaším dílem.
  S úctou
  Martin Vadas

  1. Jestliže je snahou stvořit beztvarou multikulturní společnost bez kořenů a identity, pak rozumím odporu umožnit tuto stavbu.
   Stavbu, která by teď byla symbolem ke stmelení národa

   Jan Heralecký

 7. Obnovu podporuji, hutníci, je to dobré dílo.

  Technicky ale hodnotím Váš postup jako špatný: stavební povolení máte už pár desítek měsíců, ale o záborovou bumážku žádáte až nyní, jako kdyby nebylo lze předpokládat, co se stane, jakmile vyndáte první kostku z náměstí.

  Tom

  1. Tomáši díky za podporu. Jinak jsme žádali o zábor už několikrát a také byl v rámci podkladů a razítek pro povolení přislíben. Byl vydán i souhlas se započetím výkopových prací, dokonce aktuálně prodloužen, jen nebyla konečná smlouva o záboru, přestože je stavební povolení s nabitou právní mocí. Je to na hlavu, že se dva roky odkládá vydání záboru, o který se stále žádalo. Pozemek pro stavbu je ve smlouvě, šlo o zábor okolo něj, pro stavbu. Pokud začnu tedy jen na tom pozemku, zábor nepotřebuji, ale musím všechno přinést ručně, to jsme udělali. A tak jsme zahájili stavbu, aby nepropadlo povolení. A také ji chceme dokončit
   sochař Petr

 8. Jsem šťastný, že se nám kamenosochařům daří pracovat v průběhu obnovy krásné sochy, díky Vám všem kteří nás podporujete a držíte nás
  Díky Marku

 9. Vážený pane Váňo, díky za Vaše krásné dílo, socha P. Marie je nádherná, díky i za Vaši vytrvalost a odvahu. Modlime se s kamarádkou za zdárné dokončení tohoto díla. Jana K.

 10. Díky pane Váňo za Vaši odvahu. Podpoříme úsilí Vaší Kamenosochařské huti „hutnou“ modlitbu o první červnové sobotě v rámci večeřadla. A i v dalších dnech… Bůh vám žehnej a Panna Maria ochraňuj.
  Společenství Večeřadla Křenovice u Kojetína

 11. Děkujeme všem, kdo pracují na díle obnovy Mariánského sloupu.
  Budeme s Vám spojeni v modlitbách z České misie v Chicagu. Navrhuji aby se co nejvíce lidí spojilo v intenzivních modlitbách.
  Tak jak lidé nabízejí pomoc s ručním přinášením materiálu, podobně by se mohl vytvořit i řetěz modlitební, kdy na místě sloupu by dnem i nocí byl někdo, kdo se modlí, podobně jako bývají nepřetržité adorace Nejsvětější svátosti. Jistě by toto klepání na Bánu nebe pomohlo a mnozí by si toho všimli i z okolního světa.
  Kéž Panna Maria stále drtí hlavu pekelného hada a Bůh pomůže dokončit dobré dílo, které bylo započato.
  Na dálku všem žehná
  Mons. Dušan Hladík, český misionář v Chicagu

 12. Děkujeme a myslíme na Vás a Vaši neúnavnou obětavost.
  Věříme ,že i na pražském magistrátu se snad najdou vzdělaní lidé kteří dokáží ctít naši křesťanskou kulturu a historii. Magdalena

 13. Vysoce si cením Vašeho úsilí a statečnosti realizovat obnovu Mariánského sloupu. Ti, kteří této aktivitě brání, by si měli uvědomit, že i jich se náprava ostudného davového počínání před 101 roky osobně týká, neboť i oni jsou nositeli duchovní dimenze a tudíž i oni se jednou budou muset odpovídat za své „ne“, ale už bez šance jakékoliv světské obhajoby!

 14. Obnova mariánského sloupu na Staroměstském náměstí je přáním nás občanů celé ČR, chápete veličenstvo !Politiku sem netahejte.
  Stavbě zdar !

 15. Doufám, že se obnova podaří a že žádní političtí konjunkturalisté stavbě nezabrání. Těšíme se.

 16. Oba moji pradědové byli legionáři v Rusku, nasazovali životy za novou republiku, která právem tuto hnusnou modlu strhla a do základu nového státu místo modly
  dala živého Krista. Jako evangelikální křesťan se stydím za tuto vaši modlářskou aktivitu a moji pradědové se asi obracejí v hrobě. Nemáte žádnou bázeň Boží, když znovu rozdmýcháváte tento pro národ nebezpečný duchovní spor? Kéž by vám Duch svatý otevřel konečně oči, modlím se za to!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *